Strona glówna
Dowództwo
Rys historyczny
Wydarzenia
Przetargi
Placówka ZW
Klub garnizonowy
Kontakt

14.09.2007 - Żołnierze z 36 Brygady Zmechanizowanej Legii Akademickiej z Trzebiatowa oraz 4 oficerów - obserwatorów z 3 i 4 pplot w dniach 14.09. - 04.10.2007 wzięli udział w ćwiczeniu sprawdzającym przygotowanie IX zmiany KFOR w Kosowie w ośrodku treningowym armii USA w Hohenfels w Bawarii.

Pluton zmechanizowany w I fazie przygotowania do 19 września uczestniczył w szkoleniu teoretycznym obejmującym zasady użycia broni sił KFOR, historię i kulturę Kosowa, zasady negocjacji, prawo lokalne, międzynarodowe prawo konfliktów zbrojnych oraz użycie tzw. broni nieśmiercionośnych, zasady bezpieczeństwa, operacje informacyjne oraz współdziałanie lądowo powietrzne. W II fazie przygotowania prowadzonej w dniach 20-25 września przeprowadzono cykl ćwiczeń epizodycznych, w których pluton musiał wykazać się zdolnością działania. Polskim żołnierzom stworzono warunki zbliżone do panujących w Kosowie.

W ramach ćwiczenia żołnierze plutonu działali praktycznie jako pododdział sił szybkiego reagowania (QRF), na doraźnych punktach kontrolnych doskonalili procedury przeszukiwania podejrzanych osób i pojazdów. Ponadto pluton działał w sytuacji zamieszek w rejonie miejskim, gdzie został użyty do opanowania agresywnego tłumu w rejonie stworzonego na potrzeby ćwiczeń miasteczka oraz szturmował obiekty i przeszukiwał budynki. W godzinach wieczornych żołnierze plutonu patrolowali wyznaczony teren. Pluton poznał procedury ewakuacji medycznej (MEDEVAC).

W III fazie do 2 października, przeprowadzono ćwiczenie sprawdzające plutonu zmechanizowanego. Przebieg sprawdzenia oceniany był przez amerykańskich i polskich Observer Controller (OC). W czasie ćwiczenia pluton wykonywał zadania we współdziałaniu z pododdziałami MP (Military Police) m.in. prowadził operację typu "Cordon & Search" w terenie zurbanizowanym; realizował zadania ochrony fizycznej przydzielonych obiektów oraz w mieszanych składach polsko - amerykańskich prowadził działania patrolowe.

Ćwiczenie zakończyło omówienie w dniu 3 października, w trakcie którego dowódca JMRC (Joint Multinational Readiness Center) płk Vandaal wysoko ocenił umiejętności, poziom wyszkolenia i zaangażowania polskiego plutonu i jednocześnie na ręce polskiego przedstawiciela wręczył certyfikat 36 Brygadzie Zmechanizowanej Legii Akademickiej z Trzebiatowa jako w pełni przygotowanej do wykonywania określonych zadań w Kosowie. Natomiast wszystkim żołnierzom plutonu zmechanizowanego wręczono pamiątkowe certyfikaty.

Wrzesień to także czas intensywnego szkolenia pododdziałów brygady na drawskim poligonie.

    
galeria/20070914/image_m (1).jpg galeria/20070914/image_m (2).jpg galeria/20070914/image_m (3).jpg galeria/20070914/image_m (4).jpg
    
    

 

Jesteś naszym 11677 gościem.                        Wszelkie prawa zastrzeżone dla JW 1879. Ostatnia modyfikacja: 22 grudnia 2006. © GM-Yedam